تأکید حاضران در نشست وین بر تلاش برای حفظ برجام

۷

سامانه پیامک رایگان اس ام اس
در این ساعت در بخش سیاست خارجی آیوا گزارشی با عنوان ..تأکید حاضران در نشست وین بر تلاش برای حفظ برجام.. براتون آماده کردیم در ادامه با آیوا همراه باشید

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، هماهنگ‌کننده نشست کمیسیون مشترک برجام در پی برگزاری متعاقب نشست امروز (جمعه) ۱۵ آذرماه ۱۳۹۸ بیانیه ای را به شرح زیر صادر کرد.

نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۱۵ آذرماه ۱۳۹۸ در وین برگزار شد. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد.

این نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونان وزرای خارجه و مدیران سیاسی برگزار شد.

این نشست در شرایطی حساس برگزار شد. اعضا به پایبندی ایران به تعهداتش طی ۱۴ ماه پس از خروج تاسف بار آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها، که مانع بهره‌مندی کامل ایران از منافع ناشی از رفع تحریم‌ها شد، اذعان داشتند.

اعضا خاطرنشان کردند که برجام یک دستاورد چندجانبه بوده و به عنوان عنصر کلیدی ساختار عدم اشاعه جهانی محسوب می‌شود. در این راستا، نگرانی جدی پیرامون برخی تحولات، از جمله گام‌های ایران در خصوص تعهدات هسته‌ای ذیل برجام ابراز شد. 

تمامی اعضا بر اهمیت کلیدی اجرای کامل و موثر برجام توسط تمامی طرف‌ها و عزم آن‌ها جهت پیگیری تلاش ها برای حفظ توافق تأکید کردند. بر همین مبنا و در راستای بیانیه مشترک نشست وزرای خارجه اعضای برجام در شهریور ماه در نیویورک،  سایر اعضا، ضمن تأکید بر اهمیت حفظ منافع اقتصادی ایران منبعث از برجام، ایران را قویاً به برداشتن تمامی گام های لازم جهت اجرای کامل تعهدات هسته ای و عدم اتخاذ گام های تشدید کننده در این خصوص تشویق کردند.

به گزارش فارس، اعضا در این بیانیه بر نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهادی جهت نظارت بر راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد تأکید کرده و از آن حمایت کردند.

اعضاء، بر مسؤولیت جمعی خود جهت تداوم پروژه‌های کلیدی عدم اشاعه‌ که بخش اساسی از برجام محسوب می شود، تأکید کردند. 

آن‌ها از تلاش‌های مستمر کارگروه اراک و روسای مشترک، انگلستان و چین، جهت پیشبرد مدرن‌سازی کارخانه اراک استقبال کردند. 

آن‌ها، تحولات اخیر مرتبط با تاسیسات فردو را مدنظر قرار داده و حمایت قاطع خود را از تلاش‌های روسیه جهت تداوم اجرای پروژه ایزوتوپ‌های پایدار اعلام داشتند. 

اعضا، از تصمیم دولت‌های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، سوئد و نروژ جهت پیوستن به اینستکس، همچنین چشم انداز گشایش آن برای فعالان اقتصادی دولت‌های ثالث استقبال کردند. هدف اینستکس، تسهیل تجارت قانونی با ایران برای حمایت از نیازهای مردم ایران می‌باشد. 

اعضا قدردانی خود را از تلاش‌های دیپلماتیک اخیر که در راستای کاهش تنش‌ها انجام شده‌ است، اعلام کردند. آن‌ها بر ضرورت نشان‌دادن انعطاف کافی توسط تمامی طرف‌های ذی مدخل در راستای به ثمر نشستن این تلاش‌ها تاکید کردند. 

در این فضا، اعضا، ضرورت پرداختن به چالش‌های جدی مرتبط با اجرای برجام در چارچوب خود برجام را مورد بحث قرار دادند.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در وین در حدود سه ساعت به طول انجامید. سید عباس عراقچی پس از این نشست در جمع خبرنگاران در تشریح مباحث مطرح شده در نشست امروز عنوان کرد که اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده و ۶ کشور جدید نیز به آن ملحق شده اند.(اینجا بخوانید) 

انتهای پیام/منبع

نظر بدهید

Your email address will not be published.